5 největších mýtů o šetření v domácnosti

Na internetu můžete narazit na spoustu článků, které se týkají tipů jak ušetřit na výdajích za energii. Dejte si ovšem pozor, ne všechny tyto tipy jsou pravdivé a mnohé z nich mohou mít na vaši peněženku dokonce úplně opačný účinek. Pojďme se společně podívat na některé z nich.

sporák plamen

Prázdná lednice spotřebuje méně energie

Mnoho lidí si myslí, že prázdná lednice spotřebuje méně energie než plná. Je tomu ale úplně naopak a tento jev má velmi jednoduché vysvětlení. Pokud máte v lednici již více zamražených produktů, vaše lednice spotřebuje k udržení teploty mnohem méně energie než v případě, kdy by byla zcela prázdná. Podobná situace nastává u mrazáku, pokud se jej chystáte čerstvě spustit nebo ho máte poloprázdný, doporučuje se do něj dát pytlíky s ledem. Díky nim dosáhnete toho, že v mrazáku mnohem snáze udržíte nízkou teplotu a vaše výdaje na energii budou znatelně nižší.

Myčka je zbytečná investice

Na internetu také koluje mýtus o tom, že myčka na nádobí je zbytečnost a že díky ní neušetříte ani pětník (jinými slovy že se investice do drahého přístroje nevrátí). Ve Španělsku ovšem provedli odbornou studii, podle které při mytí v myčce ušetříte více než 30 litrů vody denně ve srovnání s ručním mytím. Už jen díky tomuto číslu si můžete udělat jednoznačný obrázek o tom, kolik vody můžete ročně ušetřit díky tomu, že si myčku pořídíte. Nemluvě o jednoznačné úspoře času a vaší práce.

Vaření na plynu je levnější

Toto platí pouze v případě, že vaříte jen na sporáku nebo na varné desce. Ve srovnání s vařením za pomocí elektrického proudu totiž nedochází při přenosu tepla ke ztrátám energie. Pokud používáte nejmodernější technologie, nemusí být plyn vždy jednoznačně levnější než elektřina. Například mikrovlnná trouba je sice velkým konzumentem energie, ale na druhou stranu je v ní jídlo velmi rychle připravené. Díky tomu nemusí mikrovlnka tak dlouho běžet a tím pádem nemusí být její provoz tak drahý jak si asi myslíte (samozřejmě v porovnání s klasickou troubou).

Zhasínejte zářivky

Můžete se dočíst i to, že zářivky je dobré nechat rozsvícené i v případě, že v místnosti nejste. To je samozřejmě nesmysl, největší spotřeba sice je v okamžiku, kdy stisknete vypínač, nicméně toho množství energie se nikdy ani nepřiblíží energii, kterou zbytečně vydáte za svícení ve chvílích, kdy v místnosti nejste.

Vypínejte topení při odchodu z domova

Tento bod je poměrně diskutabilní a záleží i na mnoha dalších okolnostech. Pokud máte opravdu dobře izolovaný dům, můžete si dovolit topení zavřít nejen po dobu kdy nejste přímo doma, ale i například na noc. Naopak pokud váš dům není dobře izolovaný, je dobře nechat topení zapnuté a udržovat stabilní teplotu průběžně. Opakovaným vyhříváním prochladlého domu totiž zbytečně vydáváte mnoho energie navíc. S ostatními členy domácnosti se také domluvte na tom, jakou teplotu budete v domě udržovat. Během dne bohatě postačí 20 °C a v noci můžete teplotu dokonce ještě snížit.

Autor: Nejlevnější Zboží.cz

 

Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Kristýna Vám poradí.608 873 565