Dobře vyprat je i s dokonalou pračkou tak trochu umění. Bílé, barevné, hebké prádlo, svetry, jak nastavit teplotu, dobrý prací prostředek, doba praní, máchání, ždímání, sušení…. Jak se v tom všem neztratit a jak neudělat ty základní chyby, které nás potom stojí obarvené várky prádla nebo zničené oblíbené kousky?
Podíváme se na pár dobrý rad, z nichž některé možná znáte, jiné budou překvapení, ale uvidíte…
- Dobrý prací prášek je základ: Na KVALITĚ opravdu záleží
Prací prášek, gel, kapsle, je to jedno, co používáte, ale vyplatí se tady nešetřit. „Málem se mnou šlehlo, když jsem koupila jakože značkový prací prostředek na tržnici a nejenže jinak voněl, ale když jsem v něm vyprala prádlo, tak jeden kousek pustil barvu na všechny ostatní,“ svěřila se Monika, která tam upozorňuje na nikoliv překvapivou věc. I to, co běžně používáte, kupujte v ověřených obchodech, protože v těch ostatních si nemůžete být jisti kvalitou a složením. Je to záhada, ale je to tak…
Ověřené značky nebo přípravky, které si zakládají na tom, že je třeba jen malé množství přípravku pro dobrý výsledek, bývají nejlepší. Mají nejvypracovanější kvalitu a při praní prádlo ošetřují a šetří.
- Aviváž zmenší elektrizování: A také chrání vlákno
Je-li tvrdá voda nebo máte-li problém s tím, že vám prádlo elektrizuje, používejte poctivě aviváž. Změkčí vlákno a omezí statickou elektřinu.
- Protibarvící ubrousky jsou dobrá investice: Drobná rada nad zlato
Když testujete nové prádlo nebo potřebujete vyprat něco, kde si nejste moc jisti tím, jestli to nebarví, používejte tzv. ubrousky na zachytávání barvy v prádle, omezí se tím riziko, že vám prádlo obarví jiné kousky.
- Pravidelné čištění filtru rozvoní prádlo: Filtr hraje větší roli, než si myslíte
Pokud se filtr v pračce pravidelně nečistí, nejenže neodvádí tak dobře chlupy, prach a vlasy, ale také může začít zapáchat a často je jednou z příčin, kdy prádlo z pračky i přes veškerou péči vyndáváte nevoňavé a zatuchlé. A málokdo by hledal první vinu právě ve filtru pračky.
- Bílé, černé, barevné: Poctivost je základ
To jsou základní kupičky při rozdělování prádla. Zkuste na každou z nich používat speciální prací prostředek. Někdy se vyplatí rozdělovat i barevné podle konkrétní barvy, zejména tam, kde si nejste jisti tím, jestli všude barva drží!
- Nešetřete na prášku (a dávejte víc, máte-li tvrdou vodu): Neničte své prádlo!
Někdy to svádí k tomu na prášku či gelu šetřit, ale nedělejte to. Špína sice pustí, protože přípravek chemicky špínu rozpustí, ale údajně se pak nečistoty vázají na soli, které pak krystalizují na vláknech prádla. Prádlo pak postupně tvrdne.
- Teplota? Vše na 30? Ne vždy!
Ekologické praní na 30? Ne vždy. Zejména tam, kde chcete mít prádlo dobře vyprané, se vyplatí prát na vyšší stupně. Praní na nižší teploty není vhodné pro místa, kde je tvrdá voda, protože teplota podporuje účinek prášku. Ta není-li dostatečná, podporuje předchozí problém. Vázání solí a vodního kamene ve vláknech.
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.