Ne každému vyhovuje běhání v terénu, navíc ty zvěsti o tom, že běhání na páse je šetrnější ke kloubům a svalům, a navíc, zima na krku. Poslední podzimní dny ještě hřejí, ale brzy už to bude o tom, že běžecké boty vyměníme za pořádně tlusté zimní boty a bundy. Nejednoho pak napadne: „A co takhle běžecký pás?“
Není to vůbec špatná volba!
Navíc vám zůstává celoročně a skrývá mnoho výhod. Pojďme se na ně podívat:
Žádné časové prostoje a pohodlí domova
Jednou z velkých výhod je ušetřený čas. Příprava na běhání vám zabere jen několik vteřin, obléknout, obout a hotovo. Žádné přesuny do terénu nebo do posilovny. A tak se během dne mohou úspory času nasčítat na cenné desetiminutovky, či s cestováním dokonce hodiny.
Vidíte kilometry a sami si stanovíte konec
Na běžeckém pásu vidíte uběhnutou vzdálenost, některé modely počítají i kalorie a sledují tep. Máte okamžitý přehled o tom, v jaké jste kondici a kolik vám zbývá uběhnout. Kdykoliv také můžete běh ukončit bez toho, aniž byste museli poté ještě absolvovat cestu z terénu nebo z pásu v posilovně.
Vyměnit tohle za soukromí domova? Lákavé!
Zapomněli jste ručník, pití nebo si chcete narychlo převléknout triko? Žádný problém, doma je všechno při ruce.
Jak je to se svaly a klouby?
Jak se dozvíte v dolní části článku, běh na pásu je jednostranná zátěž, ale to je běh jako takový také. Pásy jsou ale většinou odpružené, takže riziko je minimalizováno navíc i tím, když si pořídíte kvalitní běžecké boty. Rozhodně lepší než běhat v nekvalitních botech po asfaltu.
Nevýhody?
Nelze na nich běhat příliš rychle
Jste-li milovníky sprintů, tento trenažér vás neuspokojí. Je koncipován na pomalé běhání v tempu, příliš rychlý pohyb pásu by mohl být nebezpečný.
A všechno je pořád stejné, i pro svaly a klouby
Odpůrci běžeckých pásů správně namítají, že kdo má rád rozmanitost a čistí si hlavu přírodou, pro toho tohle není. Někdo naopak tu dupající rutinu miluje a vyhovuje mu. Sporné je potom to, že při běhu na rovném pásu namáháme stále stejné svalové skupiny a klouby, což může činit potíže. V terénu jsme nuceni k většímu rozsahu pohybu. I toto lze ale vyřešit cíleným soustředěním se na různé svaly při běhu.
Běh na pásu nenahradí ten v přírodě, samozřejmě. Ale je dobrým doplňkem a pro mnoho lidí, zejména introvertů, je dobrým způsobem pohybu, protože i tohle je lepší než nic.
Více se potíte
Obecně se na běžeckém pásu také více potíte, protože vás neochlazuje vzduch kolem vás. Tady už je na osobní preferenci každého. Někdo se raději pocitově zpotí víc!
Nabídka fitness zde
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook