Bezúdržbová zahrada? Může být, jen pochopit principy přírody

Možná nepatříte mezi milovníky vyholených trávníků a přemýšlíte o tom, jak využít svou zahradu ve prospěch přírody. Existuje vůbec něco takového jako je bezúdržbová zahrada? Trochu péče potřebuje každá zahrada, ale čím více vzájemné soběstačnosti rostlin i živočichů, tím méně zásahů člověka a údržby je potřeba. Takže jsou na vaší zahradě někde místa, která rádi obětujete ve jménu "soběstačnosti"?

snail-4729777_640

Na výběr jsou dvě cesty: okrasná a užitková

Okrasná zahrada

Nechcete-li se vzdát upravenosti, můžete vsadit na komerční upravenost a bezúdržbovost (do které ale někteří počítají i ty trávníky, které se kosí traktůrkem a tudíž nedají tolik práce). Je to zahrada, která je podobná té japonské. Ostrůvky, štěrk, kamínky, skalky, vše strukturované a pečlivě oddělené.

Základem bezúdržbovosti je minimalizace plevele, takže v podstatě vše, kde něco pěstujeme, je podloženo textilií pro tento účel určenou. Kamínky, mulč a štěrk se pak postarají o to, že se tu hůře zachytávají i plevely přicházející vzduchem. Dobré tipy, které výtečně vypadají a můžete je využít i u užitkové zahrady.

- palisády a špalkové dlažby

- místo trávníku dejte půdokryvné rostliny (břečťan, barvínek, půdokryvné jalovce, vřesy, vřesovce)

- stálezelené dřeviny se mohou stát dominantami zahrady, nebo naopak stát u krajů pozemku a dotvářet pocit soukromí.

- vybírejte pomalu rostoucí dřeviny a stromky (a to i ovocné), nevyžadují tak častý řez

Zahrada jako měli naši předkové

I pokud jste příznivci zahrad ve stylu našich předků, spíše sadových, ovocných, máte možnost rozšířit užitkovost své zahrad. Sekání trávy se asi nevyhnete, ale stojí za úvahu vymezit prostory, které nevyužíváte a tedy je posekat (nebo někomu přenechat) na seno - tedy na dvě roční seče.

Využít můžete prostory pod stromy, kde se dobře daří některým bylinám (máta, meduňka - které rostou jako plevel), nebo lichořeřišnici, brutnáku apod. Pod stromy lze pěstovat ostružiny, maliníky. Výjimku tvoří ořešák, který je náročnější na živiny a příliš plodného pod sebou nesnese. Vytvářejte si ostrůvky bylinek, užitných keřů a ovocných stromů. V poslední době se vyplatí i ostrůvkové pěstování rajčat, okurků nebo cuket z důvodu šířících se nemocí. Vyzkoušejte to. Využijte každou malou část zahrady a nechte ji svému osudu. Není třeba mít všude vypleto a vykamínkováno. I to je možný úhel pohledu.

Obrázek: Pixabay

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Kristýna Vám poradí.608 873 565