Co tělo na jaře potřebuje? Pár tipů pro oživení jídelníčku

S jarem toužíme po tom splynout s přírodou a zažít i na svém těle ten rozkvět fyzických i duševních sil. Nezůstávejme za přírodou a držme s ní krok. Pojďme se právě přírodou inspirovat.  Pár jarních superpotravin, které tělu odvedou nejlepší službu? To určitě může být, ale první a největší službu svému tělu na jaře uděláme, když mu dopřejeme dvě věci:

grass-3336700_640

- omezíme na minimum zbytečnou zátěž vyloženě nezdravými pochutinami

- přidáme pohyb

Odlehčit jídelníčku přinese efektivnější trávení

Nyní je pravý čas na to, aby naše trávení bylo co nejvíce nastaveno na efektivitu. I mladé rostliny, kořínky, vše rašící a rostoucí musí umět ze zimou připraveného humusu vytěžit maximum. Lidské trávení pracuje nejlépe, je-li vyčištěné a nezatěžované. Tomu můžeme pomoci několika způsoby:

- omezit jídlo těžké na trávení (vyloženě nezdravé, průmyslově upravované jídlo, někomu uleví i to, když na chvíli přestane kombinovat rostlinné a živočišné produkty v jednom jídle či sacharidy a bílkoviny v jednom jídle). Už jen to neskutečně odlehčí!

- dát tělu čas. Půsty (přerušovaný) nebo plný, doplněné čistícími čaji (šalvěj, pelyněk, kopřiva...) to všechno uleví žaludku a střevům, nechá trávení odpočívat. A pak budeme schopni lépe využít všechno zdravé a prospěšné, co sníme.

A co nám udělá vyloženě dobře?

Zelené potraviny:  ať už kopřivy místo špenátu, polévky ze špenátu. Přidejte si saláty, rukolu, něco malého zeleného do každého jídla. Skvěle v tento čas přijmeme i spirulinu, chlorellu nebo zelenou vojtěšku v sušené formě. Listy ze zahrádky (pampeliška, sedmikráska, bršlice). Zelená je všude kolem nás, i nám bude dělat dobře.

Šťavnaté ovoce a zelenina: nejlepší je sezónní, takže ředkvičky, křehké saláty, jablka, mrkev (třeba  i odšťavněné)... ale dopřát si můžeme úplně cokoliv. Ten rozpuk jara nám často připomene i nedostatečný zimní pitný režim a jednou z možností, jak zdravou žízeň probudit je, jíst více šťavnatého ovoce. Abychom přišli na chuť vodě a šťavnatosti.

Vláknina, probiotika: také kvalitní mléko (nejlépe nehomogenizované, které nezatěžuje střeva), jogurty, různé vodní kefíry, kombuchy, je čas vyzkoušet všechno kvašené a všechno plné vlákniny, přidat do jídla psyllium, lněné semínko, cokoliv, co zrovna pro vlastní střeva potřebujete. Ať jsou oživená a dobře fungují, odrazí se to i na naší náladě.

Pár tipů použitelných v běžné kuchyni tu máme. Takže vzhůru do toho!

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

 

Máte otázku? Kristýna Vám poradí.608 873 565