Blíží se květen, což znamená, že je tu další díl z: Výsev, aneb jak nic nepromeškat. V tomto článku se zaměříme na rostlinky, které se vysazují v květenu a červenu.
Co vysadit v květnu
Protože v květnu je už většinou hezké počasí, je možné od jeho poloviny umístit ven okrasné truhlíky. Na slunná místa se hodí petunie, muškáty, šruchy, lobelky, balkónová rajčata nebo bylinky. Pokud truhlíky umístíte na stinné místo je vhodné zvolit begonie, které doplní máta nebo splývavý břečťan. Konec května znamená čas pro výsadbu největších okrasných květin tedy dosny. Ty dosahují výšky přes 1,5 metru a pyšní se zářivě červenými květy. Umístit je musíte na slunné místo s výživnou půdou. Oddenky zasaďte do hloubky 15 centimetrů. Květen je ideální čas pro zasetí dvouletek. Mezi ně patří náprstník, proskurník topolovka, hvozdík bradatý nebo chejr vonný. Je třeba počítat s tím, že krásnými květy nás odmění až v příštím roce. Polovina května je vhodná pro vysazení leknínů do zahradních jezírek. Pokud zbývají na vší zahrádce některá volná místa, můžete začít s výsevem rychle rostoucích letniček jako například lichořeřišnice nebo měsíček godecie.
Začátkem měsíce je ideální zasadit okurky nakládačky a polní salátovky. Zasít můžete taky cukety, ale vyplatí se počkat do půlky května, aby je nehrozili poslední mrazíky. Jestliže chcete něco netradičního za zkoušku stojí vysadit artyčoky. V půlce května je čas i pro fazole a kukuřici, kde k nejoblíbenějším odrůdám patří ty pukancové, které jsou vhodné pro přípravu popkornu. Dále nezapomeňte zasadit vodní a cukrové melouny, rajčata, papriky a lilky. Sice už mrkev, saláty, cibuli nebo červenou řepu máte zasazenou, ale pokud plánujete pozdější sklizeň můžete je zasít právě v květnu.
Květen je vhodným měsícem pro rozmnožování bylinek hřížením. To znamená zatížení a překrytí substrátem spodních větviček dřevnatějících bylinek. Takto můžete ven vysadit teplomilné bylinky jako je perilla nebo bazalka.
Co zasévat v červnu
V červnu je vhodné nařízkovat si okrasné keře. Ráno si odeberte řízky a zapíchněte je do lehkého substrátu přibližně 2 centimetry hluboko. Těmito zelenými řízky se dobře množí například japonské javory, skalník, magnólie, hortenzie nebo vřesovec. V červnu vysejte dvouletky tak, že na drobná semínka nasypete tenkou vrstvu substrátu. Takto můžete zasadit pomněnky, sedmikrásky nebo macešky. Těm prospěje zatemnění do doby, než vzejdou. Trvalky, které kvetly na jaře je dobré v červnu přesadit a rozmnožit dělením trsů.
Ze zeleniny je v červnu čas vysadit červenou a černou ředkev, zelí, růžičkovou kapustu nebo pórek. Pro průběžnou sklizeň můžete vysévat saláty a z ranných odrůd je ten pravý čas pro rané kedlubny.
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook