I pokojové rostliny na zimu „usínají“

Nenechte se zmást! I pokojové rostliny přicházejí právě v říjnu a listopadu do útlumu a jejich zimní podřimování trvá až zhruba do února až března. Ne nadarmo platí, že poslední pravidelné hnojení by mělo proběhnout nejpozději v říjnu a potom už… nechte rostlinky odpočívat.

Jak jim takový zimní odpočinek ještě více zpříjemnit?

Je to důležitá otázka, protože mnoho pěstitelských neúspěchů se stává právě v zimě, v době přezimování, kdy i do té doby dobře rostoucí rostliny začnou usychat, napadat je škůdci nebo se vytahovat za světlem a jejich růst je omezený a nehezký. Křehké rostliny jsou pak náchylné k onemocnění. Není divu – zima je totiž v bytě pro pokojové rostliny velmi rizikovým obdobím. Suchý vzduch, nepřizpůsobená zálivka způsobí hotové katastrofy. Navíc sem tam přinesená nová rostlina z obchodu může být snadno přenašečem nemocí, které by jindy silné letní rostliny přestály ve zdraví a vy bez povšimnutí.

plant-2754303_640

Kdyby rostliny uměly mluvit, k zimě by nám možná řekly toto:

Potřebujeme dostatek světla...

Snížená dávka světla díky krátkým a podmračeným dnům rostlinám neprospívá. Pokud můžeme, přesuneme je na zimu blíže k oknu nebo světlejších místností.

Potřebujeme teplo od nohou...

Pozor na zrádný průvan. U země prostě táhne a některé rostliny to odnesou na zdraví. Žloutnutí, chřadnutí nebo i náhlé uschnutí může být způsobeno příliš prochladlým kořenovým balem, což hrozí zejména ve starších domech, kde u země průvan. Pomoci jim můžete třeba takovýmto stojanem na květiny. Hezký, zdobný, vydrží dlouhé roky jak doma, tak třeba v létě na terase. 

Potřebujeme snížit zálivku...

Spotřeba vody je v zimě nižší. Každá rostlina má své požadavky, některé se zalévají jednou za měsíc, jiné jednou za týden. Obecně lze říci, že nároky na vodu jsou někdy až o 2/3 nižší než v sezóně.

Potřebujeme nižší teplotu...

Některé rostliny k odpočinku potřebují i nižší teplotu než je ta pokojová. Je tedy dobré je přesunout do nejchladnější místnosti bytu nebo domu.

Potřebujeme vyšší vzdušnou vlhkost...

Pokud nemáte chladnější místnost, musíte si vystačit s pokojovou teplotou, ale alespoň rostlinám udělejte dobře vlhčím vzduchem. Použít se k tomu dá i čistička vzduchu a zvlhčovač.  Právě suchý vzduch je nejčastější příčina úhynu rostlin v průběhu zimy. Pomůže také občasné rosení.

 Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook 

 aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Kristýna Vám poradí.608 873 565