Efektivní nákup do zásoby. Přemýšlíte někdy nad tím, jak si někdo vystačí s jedním nákupem měsíčně, protože vám neustále doma něco schází? Je skutečně nutné dělat si jídelníčky a otrocky se jich držet? Cenné zásoby mohou jednoho dne zlikvidovat potravinoví moli a je to celém zásobitelském systému. Jak tedy efektivně nakupovat v rozumných intervalech tak, aby doma pořád něco bylo?
Co lze čím nahradit?
Vyplatí se mít po ruce seznam nouzových řešení, ať nemusíte mít zhroucené plány na bramboráky kvůli chybějícímu vajíčku.
Vajíčko nahradíte namletým lněným semínkem, škrobem rozmíchaným ve vodě, v piškotových těstech pak horkou vodou, v lívancích rozmačkaným banánem. Sníh z bílků se dá nahradit našlehanou nálevem z konzervované cizrny. Moučkový cukr si snadno uděláte doma, když rozmixujete cukr krystalový. Uvařené brambory zase snadno nastaví pomazánky nebo tvarohové náplně do buchet.
Jakmile někde na internetu nebo v časopisu narazíte na podobný tip, zapište si ho!
Organizace spíše a spotřeba dle data spotřeby
Chcete-li se vyhnout tomu, že nacházíte doma prošlé potraviny, načnuté další sáčky mouky nebo zapomenuté potraviny a to jak ve spíži, tak v lednici, nekompromisně dodržujte časové fronty. Vše nové (a trvanlivé) dávejte v úložném prostoru dozadu. Dá se tím dost ušetřit a také máte lepší přehled o tom, co doma máte.
Jakmile něco dochází, napište si to na průběžně tvořený nákupní lístek.
Jídelníček: Alespoň zhruba!
Abychom se vyhnuli zbytečnému vyhazování přehlédnutých potravin, je skutečně dobré si udělat jídelníček. Nemusí být denní a pečlivě dodržovaný, ale stačí vypsat si na každý týden několik jídel, která plánujeme udělat (v libovolné dny):
- protože je maso či zelenina v mrazáku moc dlouho
- protože dochází trvanlivost ingrediencím v kuchyni
A z různých dalších důvod, například spotřebováváme čerstvé nákupy. Tím zajistíme, že nám se nám nebude například v mrazáku kupit jídlo, které jednou za čas při odmrazování už musíme vyhodit.
Další zásady efektivního nákupu potravin už asi znáte:
- nenakupujte hladoví a nekupujte zbytečně velké množství lahůdek pro okamžitou nebo rychlou spotřebu (saláty, ryby, uzeniny)
- uzeniny a trvanlivé sýry lze snadno zamrazit a spotřebovat jako čerstvé zhruba do dvou týdnů
A co se vyplatí doma rozhodně mít pro jakékoliv nouzové vaření?
TRVANLIVÉ POTRAVINY, které je dobré mít při ruce:
- konzervované luštěniny (jsou bez práce a nenapadnou je potravinoví moli)
- rajčatové omáčky, protlaky, případně již hotové zavařené omáčky na těstoviny
- rostlinné trvanlivé pomazánky nebo paštiky (na pečivo či na topinky)
- rybí konzervy klasické, případně salátové či těstovinové
- zásobu oblíbených těstovin
- zavařené vývary (pro výrobu polévky jako když je najdete!)
- olej
- různé druhy ořechů, těstoviny
- mraženou zeleninu
Řešení na míru: Při tvorbě zásob na delší čas se vyplatí si sednout a sepsat si jídelníčky z jídel, která nejčastěji vaříte. Zvažte, které ingredience nejčastěji používáte, které vám nejčastěji chybí. Pro někoho bude nutná zásoba rýže, druhý rýži jí jednou za půl roku. Někdo si rád nahradí spotřebu čerstvé šlehačky tou trvanlivou, jiný raději sáhne po zásobě trvanlivých rostlinných smetan.
SVÉ ZÁSOBY si napište na lístek pečlivě uložte. Při vymýšlení jídelníčku si je vezměte k ruce. Udržíte si tak pojem o tom, co máte a z čeho můžete vařit bez nutnosti probírat mrazák a spižírnu.
Abyste do obchodu chodili jen pro pečivo, ovoce a zeleninu
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.