Jak pečovat o bavlněné povlečení

Povlečení a prostěradla bychom podle pravidel hygieny měli vyměňovat a prát každé dva týdny. Aby se tak mohlo dít, je potřeba mít povlečení z kvalitních materiálů, které časté praní a sušení bez problémů vydrží. Ostatně, pořádná kvalitní bavlna je i pocitově mnohem lepší než řídké nekvalitní levné povlečení. Při prvním praní pak můžete zažít i zklamání z ještě horší kvality.

povleč

Typ bavlny

Je-li na povlečení uveden  původ bavlny (egyptská, pima bavlna, supima bavlna), máte vyhráno. Bavlna, na jejíž původ je výrobce hrdý, má vyšší pravděpodobnost, že bude trvanlivá a kvalitní než ta, o které (zdánlivě) výrobce nic neví.

Počet vláken

Je-li na výrobku uveden počet vláken, je to další ukazatel kvality i v případě, že kupujete povlečení přes eshop. Čím je počet vyšší, tím jemnější a hustší bude tkanina. Nejlepší je údaj mezi 200 – 400 vláken na palec čtvereční. Vyšší čísla mohou ale značit příliš tenké vlákno, což nemusí ve výsledku znamenat vyšší kvalitu.

Další úpravy, pevnost a jemnost

Některé povlečení prochází ošetřením proti srážení, což by mělo být samozřejmostí a povlečení  pak můžete od samého začátku prát i na vyšší teploty. Úpravy, které zvyšují lesk, pevnost a trvanlivost barvy jsou také vítané. Zkuste třeba naše meruňkové povlečení.

 

Certifikace:

OEKO-TEX Standard 100 a GOTS jsou dvě certifikace, které značí nejen kvalitu, ale i lidsky a sociálně zodpovědnou výrobu.

Jak takové povlečení správně prát?

  1. Zjistěte údaje ze štítku (různé příměsi mohou měnit standardní praní, teplotu apod.)
  2. Perte vždy jen jednu barvu (a to důsledně, zabrání se tak zašednutí, promíchání barev)
  3. Zapněte všechny knoflíky a zipy před vložením do pračky, pro ochranu barvy můžete prát naruby
  4. Ideální prací teplota je 40 – 60°C, k 90 °C pereme jen bílé nebo silně zašpiněné
  5. Šetrný prací prostředek je ideální, bělidla jen na bílé prádlo
  6. Perte jen menší množství (např. jen na jednu postel), lépe se prádlo vymáchá. Jeden máchací cyklus klidně můžete přidat.
  7. Sušte spíše venku, na vzduchu, sušičku zapínejte jen na nezbytně nutnou dobu, ochráníte tak barvu a snížíte riziko srážení.

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

Máte otázku? Lucie Vám poradí.608 873 565