Určitě je škoda vyhazovat odkvetlé cibuloviny, tolik radosti nadělali. Ideálním způsobem je vdechnout jim nový život na zahrádce nebo někde v přírodě, protože další rok rychlen už je pro nás v domácích podmínkách velmi obtížné.
Ale kolik radosti nám udělají v zemi v přírodě nebo ve venkovních nádobách, to už stojí za to si s cibulkou vyhrát. Prozradíme hned na začátek, budete potřebovat na půl roku místo v chladničce a další rok jako když radost najdete!
Postup po odkvětu rychlených jarních cibulovin:
Po odkvětu sestřiheme odkvetlou část, ale listy necháme. Ještě chvíli zůstávají zelené. Zálivku hodně omezíme a počkáme, až listy začnou pomalu žloutnout a zatahovat sílu do cibule. Listy pak samy odpadnou. Tento proces může trvat měsíc nebo dva podle toho, v jaké teplotě hyacint a jiné cibuloviny máte.
Po zatáhnutí listů cibuli vyjmeme a očitíme od zeminy. Uložíme ji na suché a tmavé místo (do sklepa nebo ještě lépe do chladničky, do spodní části). Na tomto chladném místě bude cibulka hibernovat až do podzimu, kdy využijete čas na výsadbu a vysadíme ji do zeminy. Do zahrady, do přírody nebo do truhlíku za okno.
Využíváme novou, lehkou zeminu, která je ale dosti výživná. V následujícím roce nemusí každá cibulovina vykvést, protože z předchozího rychlení je vysílená. Ale pokud jí už necháte přirozený režim, v dalším roce už vás potěší mnohdy nejen květy, ale i rozmnožením cibulek.
Jak se sází cibuloviny: U každé je to trošku jinak:
Hyacint do hloubky tak, aby nad vrcholkem cibulky bylo zhruba stejně tolik zeminy jako je celá výška cibulky.
Frézie do hloubky 5 - 10 cm.
Narcisy do hloubky až 15 cm.
Modřenec 10 - 15 cm hluboko.
Sněženky a bledule 5 - 7 cm hluboko.
Obrázek: Pixabay
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.