Jak si vytvořit bylinkovou zahrádku?

Rádi doma vaříte nebo grilujete, ale nejste spokojení se sušenými bylinkami, které pořídíte v obchodě? Vypěstujte si vlastní, mi vám poradíme jak na to!

Pokud jste omezeni prostorem a nevlastníte pozemek, tak si bylinkovou zahrádku můžete klidně založit doma na balkóně nebo na okně. Naopak jestli máte nějakou vlastní zahradu či pozemek, tak by vedle okrasných záhonů s květinami a pěstěného trávníku nemělo chybět bylinkové zákoutí. Takže když se rozhodnete pěstovat bylinky na balkóně nebo na zahradě, věřte, že od jara do podzimu budete sklízet vlastní koření a léčivky v podobě květů, lístků, kořenů a plodů.

Bylinky-1

Kam bylinky vysadit?

Bylinky i koření mají rády závětří, slunná a polostinná místa, ideálně orientovaná na jihovýchod. Naopak nepatří na severní stranu či trvale zastíněné místo. Je pro ně vhodná propustná půda nebo substrát. Dbejte na to, aby neměli dlouhodobě vlhkou zeminu, ale nezapomeňte jim dopřát pravidelnou a vydatnou zálivku. Pokud je na vaší zahradě těžká půda odlehčete ji pískem.

Pro pěstování bylinek na balkóně, či za oknem je ideální nádobou květináče z pálené hlíny, protože jsou po celém povrchu vzdušné, díky čemuž se kořínky rostlinek nezapaří. Dále je možné využít plastové nádoby, ty ale musí mít drenážní otvory. Pro bylinky není vhodný samozavlažovací truhlík, protože substrát je stále vlhký, což bylinkám nevyhovuje. Při zasazování rostlinek použijte zahradnický substrát nebo substrát pro balkónové rostliny. Naopak se vyvarujte zemině s vysokým obsahem rašeliny, protože bylinky nesnáší kyselé prostředí. Při pěstování na zahradě uděláte nejlépe, když bylinky umístíte do dobře propustné půdy, někde v závětří. Ochránit před větrem je můžete buď živým plotem nebo vysazením vedle vyšších keřů či trvalek. Jestliže je na vašem pozemku jezírko, můžete u něj vysadit bylinky, které potřebují více vláhy, jako je třeba bazalka.

Bylinky-2

Jaké bylinky by na vaší zahrádce určitě neměli chybět

Základem každého bylinkového záhonu je máta, které se hodí do letních nápojů, dezertů nebo na přípravu čajů. Dále je dobrá šalvěj, kterou využijete při výrobě protizánětlivých odvarů a v kuchyni při přípravě tučného masa. Dále můžete z bylinek pěstovat rozmarýn, pažitku, libeček, meduňku, šalvěj, tymián, majoránku, plocholistou petržel, pelyněk, naťovou kadeřávku nebo oregano. Všechny tyto rostlinky můžete pěstovat na venkovním záhonu nebo v květináči. V interiéru můžete pěstovat mátu, bazalku nebo rozmarýn. Při sklízení a tvarování bylinek využijete elektrické nebo akumulátorové nůžky.

 

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Kristýna Vám poradí.608 873 565