Jak ušetřit za energii při provozu počítače

Jak ušetřit za energii při provozu počítače

počítač

Počítač má dnes již v domácnosti takřka každý, ale málokoho napadne, že při jeho používání můžete významně ušetřit na poplatcích za elektrickou energii. Stačí se jen držet několika základních pravidel, která si představíme v tomto článku a na účet za elektrickou energii se vám bude příští rok koukat zase o něco veseleji.

Stolní PC nebo notebook?

V první řadě je nutno říct, že spotřebu počítače ovlivňuje mnoho faktorů. Základním pravidlem je, že notebook zpravidla spotřebuje mnohem méně elektrické energie než klasický stolní počítač, který se prodává také pod označením desktop. Je to dáno tím, že notebook je od základu koncipován jako přenosné zařízení, u kterého na spotřebě energie záleží kvůli tomu, aby co nejdéle vydržel na baterii v případě, že se pohybujete mimo dosah elektrické energie.

Spotřebu počítače závisí i na dalších faktorech. Například mnohem menší spotřebu bude mít počítač pokud budete psát dokument v textovém editoru než když si na něm budete pouštět film. Spotřebu ale ovlivňují i zdánlivé maličkosti. Jedná se například o to, zda máte v počítači grafickou kartu, která sama dokáže spotřebovat více než 100 W, kolik máte k počítači připojených USB periférií a tak dále.

Vypínejte počítač ze zásuvky

Určitě zvažte, zda budete potřebovat silný stolní počítač na hraní her, nebo vám bude stačit obyčejný notebook, který hravě zvládne základní kancelářskou práci, přehrávání videa a brouzdání po internetu. Pokud se rozhodnete pro stolní počítač, snažte se jej vypínat a ne jen uspávat a zároveň jej vytáhněte i ze zásuvky. Zabráníte tím nechtěnému odběru elektrické energie, který sice není nijak velký, nicméně je zbytečné, aby si počítač ve vypnutém stavu bral elektrickou energii ze zásuvky.

V případě notebooků můžete využít takzvaný režim spánku a režim hibernace. I když v nich běžní uživatelé nevidí zásadní rozdíl, jeden podstatný tam přece jen je. Režim spánku ukládá veškerou rozpracovanou práci do takzvané operační paměti (RAM), která ale k tomu, aby v sobě udržela data, potřebuje elektrickou energii. Tu si laptopy mohou brát z baterie, nicméně pokud například baterie nefunguje, o data přijdete. Oproti tomu režim hibernace ukládá rozpracovanou práci na interní pevný disk, ze kterého sice načtení po probuzení trvá o chvilku déle, nicméně máte jistotu, že o svou práci nepřijdete ani v případě, že počítači po dlouhou dobu nedopřejete elektrickou energii.

Autor: Nejlevnější Zboží.cz

 

Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

 

 

Máte otázku? Kristýna Vám poradí.608 873 565