Klasické žárovky v domácnostech už pomalu vytlačují moderní úsporná svítidla, jejichž největší výhodou proti klasickým žárovkám je jejich zlomková spotřeba. Při výběru úsporných žárovek si ovšem dejte pozor na několik základních parametrů, podle kterých se žárovky dělí.
Ačkoliv EU prodej klasických žárovek zakázala, v obchodech je pořád ještě najdete. Ptáte se, jak je to možné? Výrobci si totiž našli cestu a díky tomu, že žárovky nenabízí jako svítidlo (tedy jako to, k čemu je žárovka primárně určena), ale jako tepelný zdroj, můžete je v obchodě stále najít. Sice se už nesmějí nazývat žárovkami, nicméně funkci svých předchůdců zastanou úplně stejně.
Pokud se ovšem chcete posunout a vybavit byt kompletně úspornými žárovkami, zde je pár věcí, kterými byste se měli řídit:
Svítivost
Svítivost je jednotka, která se určuje v takzvaných lumenech. Jakou svítivostí úsporná žárovka disponuje najdete přímo na jejím obalu, pokud hledáte přímo náhradu za starou 100 W žárovku, hledejte úsporná svítidla se svítivosti přibližně 1200 až 1300 lumenů.
Barva
Z hlediska barvy vydávaného světla je jednoznačně nejprodávanější takzvaná teplá bílá, která se nejvíce přibližuje barvě klasické žárovky. Světlo vydávané takovou žárovkou sice není úplně „jedna ku jedné“, nicméně rozdíl ve většině případů nepoznáte. Na krabičce v tomto případě hledejte údaj 2700 K. Teplota světla se uvádí v kelvinech a měla by být přesně definována. Raději se vyhněte úsporným žárovkám, které mají svítivost uvedenou v určitém intervalu (například od 2500 k do 2700 k). Teoreticky by to nemuselo vadit na místech, kde vám bude svítit jen jedna žárovka, ale pokud máte lustr, do kterého takových žárovek namontujete více, může se vám stát, že každá bude vydávat jiné světlo a výsledek nebude ideální.
Účinnost
Vezměte do ruky dvě krabičky s úspornými žárovkami a jednoduše zjistěte, která z nich bude mít uvedený k dosažení požadované svítivosti menší příkon (příkon se značí ve wattech). Právě ta totiž bude úspornější a často může být jen o pár korun dražší. Její nákup se ovšem může z dlouhodobého hlediska vyplatit.
Životnost
Podle mýtů je životnost největším kamenem úrazu moderních úsporných žárovek. Podle odborníků by tato svítidla měla vydržet až 10 let, nicméně hodně závisí na konkrétním provozu a také na tom, v jaké teplotě chcete žárovkou svítit.
Proč vlastně úsporná svítidla do domácnosti pořizovat? Ačkoliv je jejich cena vyšší a výměna svítidel v celém bytě či domě se může nejprve trochu prodražit, vyšší pořizovací cena se brzy vrátí v podobě nižších účtů za energie.
Na závěr dodáme, že zauvažovat můžete i o moderních LED svítidlech, které se vyznačují hlavně nulovým náběhem a také delší životností. Při jejich výběru si ovšem dejte pozor na opravdu velký rozptyl svítivosti na jeden watt. Pečlivě tedy vyberte ta svítidla, která mají nejlepší poměr svítivosti na počet wattů.
Autor: Nejlevnější zboží.cz
Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook