V minulém díle "Co je to letáková akce?" jsme se dozvěděli, jak letáky fungují. Tentokrát se zaměříme na to, jak z každé akce dosáhnout co nějvětší úspory.
Vybírejte jen skutečně výhodné produkty
Jak jsem nastínil již v prvním článku, řetězce dávají do letáků jen několik tutovek. Obvykle 3 – 10 a to v závislosti na velikosti letáku. To je zboží, na které je výrazná sleva a jsou opravdu velmi výhodné. Například čokoláda Studenstká pečeť za 20,- Kč kilogram chlazených kuřecích prsních řízků za 99,- Kč, 100 g Uherského salámu za 12,- Kč nebo půl litrový Prazdroj ve skle za 15,- Kč. Toto jsou tutovky, které určitě stojí za návštěvu danného obchodu. Ale pozor, nekupujte nic jiného, co není v akci, níže si vysvětlíme proč.
Nestyďte se být šetřílci
Využijte toho a kupte v danném obchodu jen to, co se skutečně vyplatí. O čem jste přesvědčení, že je skutečně levné. A že nutně potřebujete Váš oblíbený šampon, plenky nebo pivo? Tak to kupte v jiném obchodu až to budou mít v akci. Chce to stále počítat a nebát se koupit i větší množství. Nedělejte to, co po Vás leták chce.
Účelem letákové reklamy je Vás přimět, aby jste navštívili danný obchod, ale už žádný jiný. Řetězce spolehávají na to, že koupíte pár věci z letáku, na kterém nemají téměř žádný zisk, ale k tomu i plno jiných věcí, které tak pro Vás výhodné nejsou, ale pro danný obchod ano. Praktický příklad: koupíte 24 krabic mléka za 9,90,- Kč, tři másla za 24,90,- Kč a deset piv za 5,90,- Kč. Takže ušetřeno 175,- Kč, oproti tomu samému zboží, co by nebylo v akci. Jenže koupíte si k tomu chléb, limonádu, vajíčka, maso, sladkosti, drogerii, nějakou tu uzeninu a zjistíte že jste vlastně Vaší návštěvou danného obchodu neušetřili nic, naopak jste utratili víc, něž jste chtěli. A to přesně po Vás leták chce. Vzepřete se mu a neskákejte, jak on píská. Pardon, píše.
volný čas hraje pro vás
Nejidealnější je něco koupit tam, přejet do druhého obchodu, něco tam a velcí fajnšmekři mohou ještě do třetího, či čtvrtého obchodu. Zní to šíleně, ale pokud si spočítáte průměrný týdenní nákup za cca 1.500,- Kč a odečtete z něj cca 450,- Kč úsporu díky akcím, tak se to vyplatí i za trochu té nepohodlnosti. Navíc pro menší nákupy můžete i pěšky nebo na kole.
Osobní zkušenost
Díky svým rodičům jsem vždy uměl nakládat s pěnězi. Díky tomu, že jsem chodil na brigády už jako dítě, věděl jsem, kolik úsilí stojí vydělat každá stokoruna. Potřeboval jsem nové boty, vždy jsem oběhl 3-5 obchodů, tam si nějaké vyhlédl, vyzkoušel a pak se rozhodl kde si je koupím a za kolik. Klidně se stávalo, že to bylo třeba hned v prvním nebo i v posledních obchodě. Ale věděl jsem, že jsem udělal dobře a koupil si boty za 300,- Kč, ačkoliv jinde stály i přes 1.000,- Kč. Takto to bylo se vším. S novým jízdním kolem, s oblečením, či elektronikou. V době, kdy nebyl boom internetových obchodů a neexistovali žádné srovnávače cen, toto bylo jediné řešení jak opravdu ušetřit.
V době, kdy se nám s manželkou narodila dcera, já jako policista vydělával průměrné peníze a manželka na mateřské něco kolem 7.000,- Kč, jsme si museli pořádně utáhnout opasky. I když to znáte asi všichni. V té době jsem začal sbírat cenné zkušenosti, které Vám díky tomuto blogu předávám. Šetření nás začalo bavit, měli jsme radost z každé ušetřené stokoruny, až se z toho stala závislost, či lépe řečeno vášeň, ale v dobrém slova smyslu. Šetření a spořivý způsob života (ne ale na úkor jeho kvality) nám zůstal dodnes. Někdy, když zapomeneme něco koupit (samozřejmě v akci, jak jinak) a já pro to musím do klasické „sámošky“ nebo do vietnamské večerky kroutím se při placení jak blázen, proč za máslo musím dát 40,- Kč, když minulý týden jsme ho kupovali za 25,- Kč.
Zpět ale k minulosti, kdy nám díky mateřské vypadly některé příjmy. Bydlím ve středně velkém městě s cca 17.000 obyvateli. Máme tudíž vě městě Normu, Tesco, Lidl a dva Penny Markety. Manželka byla doma s dcerkou a já v zaměstnaní. Odpoledne jsme šli na procházku ven s kočárkem, vzali batoh na záda a začali jsme obcházet obchody a jejich letákovky. Salám, máslo a kávu jsme koupili v Tescu, v Lidlu levné dětské plenky a vlhčené ubrousky a do Penny jsme šli pro vajíčka, mojí oblíbenou Studentskou pečeť a šunku pro malou. Měli jsme to s hezkou procházkou a hřálo nás ušetřených 150,- Kč. Děláme to stále ještě dnes, ale dají se všechny potřebné věci denní potřeby nakoupit výhodně už i ve dvou, ale i jednom obchodě.
Příště se můžete tešit na seznam jednotlivých řetězců, kde je nejvýhodnější nákup.
Autor: Jan Blažek
Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook