Kam s ohništěm? Plánujete-li vylepšit své zahradní posezení ohništěm, vyplatí se dodržet několik malých zásad. Jen tak si vytvoříte příjemný koutek, kde kouřem nebudete obtěžovat sebe ani okolí. Takže je čas zmapovat, jestli to půjde... A hned na začátek si také povíme pár zásad o tom, jak a kdy ohníčky zakládat a kdy to raději nedělat.
1. směr větru (překontrolujte směr větru, neměl by jít přímo na sousedy nebo obydlenou oblast, nebo k vám do domu)
2. přílišné sucho (tady buďte obezřetní a okamžitě po dopečení pečínek, buřtů a dobrot oheň dobře uhašte vodou)
Místo, co nejdále od domu
Z bezpečnostních důvodů je dobré mít ohniště co nejdále od domu. Minimální vzdálenost je 4 - 5 metrů. Kolem dokola je vhodné také počítat s plochou přibližně 4 metry kolem ohniště, na které jednoduše musíte dávat větší pozor na odpadávající uhlíky nebo odletující jiskry.
Zabezpečení plochy ohniště
Pokud máte ohniště blíže k domu, nebo na místě, kde jsou stromy, zkuste ohniště lépe zabezpečit. To platí ale pro všechny typy ohniště. Malinko ohniště zapustit do země. Ideálních je 10 - 30 cm, záleží také na průměru ohniště. Čím větší do šířky, tím může být i hlubší.
Zajistí to lepší hoření (do ohně nebude tak snadno foukat), ale také v žhavých uhlících můžete snadno opéct brambory nebo maso v alobalu a ohniště můžete jen seshora překrýt ohnivzdorným materiálem.
Překryté ohniště je méně náchylné k provlhnutí, když bude více dnů pršet.
Ohniště můžete vyložit žulou nebo kameny, což zvýší jeho tepelné vlastnosti.
A pak je tu pár bezpečnostních opatření:
- sezení u ohniště mějte bezpečné, pevné, stabilní (ne plastové židle či kývající se posezení)
- zabezpečte ohniště, pokud máte kolem běhající děti
- mějte po ruce dostatečné množství vody pro uhašení vznikajících ohníčků tam, kde nemají být.
- v případě suchého počasí část trávy kolem ohniště polijte ještě před založením ohně
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.