Každý typ i druh kávy obsahuje jiné množství kofeinu. Obecně platí, že větší obsah kofeinu obsahuje káva robusta (větší oválná zrna) a to asi 2 - 3 x více než arabica (menší, světlejší kulatá zrna).
Kofein se uvolňuje v první části filtrace, mezi prvními látkami.
Pro základní orientaci platí (236 ml šálek)
FIltrovaná káva (french press, moka konvička...) - 210 mg kofeinu
Espresso - 410 mg kofeinu
Turecká káva se sedlinou na dně - má kolísavý obsah kofeinu dle teploty vody, jakou je zalita, ale udává se, že obsah je až 4 x vyšší než u espressa.
Denní dávka kofeinu je okolo 400 mg, při vyšším příjmu kofeinu už můžeme pociťovat nepříjemné příznaky jako je nervozita, bolesti hlavy apod.
Co obsah kofeinu nemění?
Často nás může mást i informace o tom, co vlastně mění obsah kofeinu v kávě. Pražení? Úprava? Nic z toho!
- způsob pražení a doba pražení obsah kofeinu nemění, proto i zelená káva (nepražená) má stejně vysoký obsah kofeinu jako káva pražená.
Pražení mění jen váhu kávy a pak její použité množství. Silně pražená káva má lehčí zrnka než káva nepražená nebo jen středně pražená. A to stojí za základem těchto matoucích informací. Káva je stále stejná, různá je jen váha a tudíž i použité množství ve finální ingredienci.
Tak máte chuť na kávu?
My pro vás máme tip na výtečné kávovary pro jemnou kávu.
Obrázek: Pixabay
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.