Věděli jste, že v domácnosti máte spoustu věcí, které do vzduchu uvolňují látky, které se negativně podepisují na kvalitě vzduchu, který doma dýcháte. Mezi tyto věci patří například záclony, koberce, nábytek z dřevotřísky nebo čistící prostředky. Nejúčinnějším způsobem je odstranění zdroje znečišťování, ale to není vždy možné. Proto mohou pomoci pokojové rostliny, které pohltí až 90 % toxických látek.
Látky jako formaldehyd nebo benzen, které jsou uvolňovány do vzduchu, mohou při vysoké koncentraci způsobit bolest hlavy nebo také podráždění očí, nosu nebo sliznice. U někoho zase mohou přispět k rozvoji alergie, únavě nebo dýchacím problémům. Některé látky mohou mít dokonce i karcinogenní účinky, tedy napomáhají k tvorbě rakovinných buněk, které vedou k výskytu nádorů.
Rostliny pohlcující formaldehyd
Mezi nejvíce rozšířenou škodlivou látku patří formaldehyd. Ten se vyskytuje v lepidlech na koberce, barvách, dřevotřísce a v kobercích samotných. Zároveň se uvolňuje z kosmetických přípravků, plynových kotlů a cigaretového kouře. Pro místnosti, kde není příliš místa je vhodné umístit kvetoucí chryzantému (Chrysanthemim morigolium) nebo gerberu (Gerbera jamesonii). Navíc obě mají vysokou čistící schopnost na benzen. Bohužel ani jedna z těchto rostlin není dlouhověká, ale cenově nevychází tak draze a vy je tak můžete častěji obměňovat. Pokud preferujete něco, co vám vydrží delší dobu, můžete zvolit břečťan (Hedera helix). Není to moc náročná rostlina a její pěstování zvládnou i začátečníci.
Do prostornějších místností, můžete umístit více větších rostlin. Například datlová palma (Phoenix roebelenii) se na velké ploše bude vyjímat. Datlová palma vás zbaví formaldehydu uvolňovaného z dřevotřísek nebo cigaretového kouře. Dále je například možné zvolit fíkus (Ficus), který nabízí několik různých druhů. Pokud v místnosti není hodně světla, je vhodné zvolit filodendron (Philodendronselloum), nebo arekovou palmu (Chrysalidocarpus lutescens) či dracény (Dracaena).
Rostlina, která je hvězdou mezi „čističkami vzduchu“ je ledviník (Nephrolepsis exaltata). Tato nejznámější pokojová kapradina filtruje formaldehyd, zvládne absorbovat xylen (vyskytující se v odmašťovadlech, tkaninách nebo nábytkářských pěnách). Dokonce není problém ho umístit do koupelny, kde je vlhké prostředí.
Bojovníci s trichloretylenem a benzenem
Kromě ledviníku vás mohou zbavit od trichloretylenu a xylenu areková palma nebo datlová palma. Dále dracenamargináta (Dracaena marginata), azalka indická (Rhododendron indicum), šeflera (Shefflera actinophylla) nebo lopatkovec (Spathipyllum).
S benzenem si dobře poradí zelenec (Chlorophytumcomosum) nebo nenáročných potos (Scindapsus aureus). Benzen se do ovzduší dostává cigaretovým kouřem, skrze čistící prostředky, barvy nebo plasty.
Skrze některé čistící prostředky se do vzduchu vypařuje amoniak. Proti tomu účinně bojuje anturie (Anthurium). Ta vás navíc potěší spoustou květů, ale je potřeba mít na paměti, že potřebuje dostatek světla. Jestliže máte dostatek prostoru, můžete si tam pořídit palmenku (Rhapsis excelsa), což je bamus, který připomíná pomalu rostoucí palmu z Asie. Další látkou je oxid uhelnatý, který se do vzduchu uvolňuje při topení kotlem či krbem. Toho se zbavíte potosem nebo zelenecem. Obě tyto rostlinky si poradí i s toluenem. Ten se skrývá v deodorantech, vůních a nejrůznějších barvách.