Vývar je doslova zlatem v kuchyni. Vyžaduje ale docela péči a čas, takže je výhodnější udělat si vývaru větší množství. Vhodně uložit a máte po ruce vždycky lahodnou masovou chuť kdykoliv si zamanete.
Co patří do dobrého vývaru?
Originálních receptů na vývary je velké množství a každému chutná něco jiného. Přesto můžeme s poctivostí říci, že dodržet několik pravidel se rozhodně vyplatí. Přípravu vývaru si můžeme ulehčit použitím tlakového hrnce nebo multifunkčních hrnců.
Kvalitní maso a kosti: od toho se odvíjí chuť. Bio maso, farmářské maso, nekvalitní masové zbytky do vývaru nepatří. Kosti (nejlépe morkové), nebo celá slepice dodají hloubku chuti. Vývary jenom z masa bývají slabší.
Maso by mělo zaplňovat alespoň polovinu hrnce: Nešetřete masem! Půl na půl. Půl masa, půl vody. Čím více masa a kostí použijete, tím silnější a chutnější vývar bude. Vždy je lepší dělat vývar silnější a případně při další úpravě zředit než vařit velké množství slabého vývaru.
Vkládáme do studené vody a přidáme ocet: Maso a kosti vkládáme do studené vody a zároveň přidáme asi lžičku octa. To zamezí zakalení vývaru.
Táhneme x hodin: zálež na druhu masa, ale minimální doba jemného probublávání vývaru je 2 hodiny. Více je samozřejmě lépe a vyplatí se zejména u vývaru z morkových hovězích kostí. Vývar by se neměl nikdy vařit, spíš být neustále těsně před stavem lehkého probublávání až bublání ("táhnutí").
Pomalý hrnec jako řešení
Multifunkční elektrický hrnec ECG MH 178 Vario je ideálním řešením pro ty, kteří hledají univerzálního pomocníka do kuchyně. Díky široké škále funkcí a bohatému příslušenství zvládne nahradit několik spotřebičů, čímž šetří místo i finanční prostředky.
Pro vývar je dokonalý, díky velké kapacitě (5 l) v něm uvaříte najednou větší množství a můžete uchovat pro pozdější použít.
Jak uchovat vývar?
Vývar přecedíme a necháme nezakrytý důkladně vychladnout. Je-li příliš tučný, sebereme ztuhlý tuk (prospěje mu vychlazení v lednici), nebo na vývar přiložíme lehce ubrousek. Ten nasákne tuk. A několikrát zopakujeme (skvělé řešení, když nemůžete nechat vývar vychládat).
Uchování do sklenic na pár dnů až týdnů: Vývar nalijte ještě horký do vymytých a vyvařených sklenic až po okraj. Okamžitě zavíčkujete a obraťte sklenice dnem vzhůru na 10 – 15 minut. Po vychladnutí dejte do lednice.
Klasická sterilizace pro několik týdnů až měsíců: Do vyvařených sklenic nalijte vývar a ve vodní lázni sterilizujte po dobu 90 minut při 90 °C. Druhou možností je sterilizace v troubě, na 120 °C po dobu 60 – 90 minut.
Mražení pro zhruba půlroční použití: Zchladlý vývar rozlijte do uzavíratelných sáčků, krabiček nebo zásobníků na led podle toho, jak velká množství chcete uchovávat. Zamrazte.