Meruňkové zavařování je v plném proudu. Patříte mezi ty, kteří se rozplývají nad představou meruňkových sladkých džemů s vůní, která je doslova okouzlující? Máme pro vás pár zavařeninových i kompotových tipů, abyste si to oranžové letní sluníčko s meruňkami uchovali až do mrazivé zimy.
Meruňky testujte chutí i okem!
Platí, že meruňky, které mají sytě oranžovou barvu patřívají k těm zralejším, chutnějším a voňavějším. Také je lépe využít ty, které pochází z moravských nebo českých sadů. Bývají vyzrálejší přímo na stromech a chuťově výraznější.
POZOR: U meruněk neplatí, že nedozrálé vám dozrají při pokojové teplotě jako třeba banány nebo rajčátka. Tvrdé nedozrálé meruňky většinou tvrdými zůstanou, změknou jen tím, že sesychají, ale na chuti mnoho nezískají.
Základem je tedy koupě opravdu voňavých, zralých meruněk, jejichž dužina má měkkou, až vláknitou hebkou strukturu.
Pecky dodají chuť: Jednu si nechte
Když zavařujete meruňky, půlíte je, nechte sem tam nějakou pecku. Traduje se, že když do každé skleničky přidáte jednu meruňku i s peckou, kompot má potom výraznější chuť a vůni.
TIP: Lépe se pecek zbavíte, když plody lehce poválíte v dlaních a až potom rozloupnete.
Jak je to s poměrem cukru?
KOMPOT: Platí, že na 1 kg meruněk máme zhruba 200 g cukru, děláme-li kompot. Jedna čtvrtlitrová sklenička pak pojme asi 2 lžíce krystalového cukru. Stačí.
ZAVAŘENINA: Platí, že na 1 kg meruněk máme zhruba 300 g cukru a želírovací přípravek dle návodu. U meruňkových zavařenin se snažíme odpařit varem asi 1/3 obsahu, aby nebyl moc řídký.
A JSME U KOŘENÍ?
Čím lze báječně sladce voňavý meruňkový džem a kompot ještě vylepšit? S čím si meruňky rozumí ve skleničkách?
Pár tipů:
- Badyán
- Hřebíček
- Skořice
- Vanilkový lusk
- kardamon
- Plátky bio citronů
Jedním slovem – mňam!
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.