Od nápadu k prvnímu osvěžení: Cesta k vlastnímu bazénu krok za krokem
Bazén je splněný sen. Ale než se poprvé ponoříte do osvěžující vody, čeká vás ještě množství práce na realizaci celého letního projektu. Co všechno vás čeká? Podívejte se, co všechno je třeba udělat.
Bazén potřebuje rovný povrch
Bez ohledu na typ bazénu platí, že terén musí být rovný a stabilní. Zásadně to ovlivňuje riziko například protržení nadzemního bazénu i celkovou bezpečnost a stabilitu.
Pro umístění bazénu zvažte už místa, která jsou zarovnaná, například terasy, betonové desky. Ideální je podložit toto místo ještě geotextilií nebo speciální podložkou pod bazény.
Jak vyřešíte bezpečnost?
Kryt, zábrany, schůdky, kamerový systém… to všechno promyslete ještě před koupí bazénu pro bezpečnost dětí i domácích mazlíčků.
Vše, včetně vody, musí být pohodlně dostupné
Nezapomeňte ani na pohodlný přívod vody, elektřiny a odvodňovací systém – to jsou detaily, které se snadno přehlédnou, ale později by mohly způsobit komplikace. Voda by měla dosáhnout pohodlně do bazénu. Odtok vody potom musí vést na místo, kde větší množství vody v případě potřeby nijak nevadí.
Potřebujete pomoc?
Montáž bazénu, a to i nadzemního, je poměrně náročná. Určitě je dobré si na to vyhradit více času, případně si zařídit pomoc.
Napouštění není na jeden den, někdy…
Jakmile je bazén připraven, jdeme na napouštění vody. U větších bazénů to může trvat i několik dní, záleží na objemu a přívodu vody. A rozhodně se ještě koupat nebudeme. Čeká nás totiž ještě trocha alchymie.
Poté je totiž třeba:
- Změřit pH vody a upravit ho (ideální pH je mezi 7,0–7,4).
- Přidat chlor nebo jinou dezinfekci (např. aktivní kyslík).
- Spustit filtrační zařízení – voda se musí začít cirkulovat.
Pokud tyto chemické úpravy obejdete, tak riskujete, že práce s napouštěním vody přijde vniveč. Voda se může začít zakalovat a kvalita prudce klesne. Čistá voda v bazénu je vždy jen proto, že je pravidelně čištěna a filtrována.
První dny tu máme péči jako o akvárium
Ne, ani první den po chemické úpravě vody se nemůžeme koupat… V první dny po napuštění se teprve sleduje čistota vody a pH. Filtraci necháme spuštěnou alespoň 6 – 8 hodin denně, v horkých dnech i déle. Voda se musí pořádně pročistit. Větší nečistoty, které do bazénu v mezidobí napadají, vylovte pomocí síťky nebo bazénového vysavače.
POZOR NA POČASÍ: Rizikové jsou v takovou dobu různé větry, bouřky a lijáky.
Jak poznáme, že je voda připravená pro koupání?
- pH je 7,0 – 7,4 (nižší pH dráždí kůži, vyšší zakaluje)
- voda je čistá, průzračná
- od přidání poslední chemie uplynulo ideálně 6 – 8 hodin, aby se nedráždila kůže
- voda nezapáchá po chemii (tedy všechny procesy proběhly správně)
Koupání je tu!
První ponoření se do bazénu si jednoduše užijte!