Za nás určitě ano, hlavně z toho důvodu, že jsou úžasnou ozdobou, která vás může těšit jejich dokonalými tvary. Využijete je buď jako živé ploty nebo samostatné jednotky, která vám budou dělat radost.
Mezi přednosti jehličnanů patří dlouhověkost, a to že během roku nepodléhají výraznějším změnám, které by své okolí hyzdily. Dobré je, že je můžete tvarovat podle libosti, ať zvolíte kuželovité, kulovité nebo vejcovité tvary, jehličnany se přizpůsobí. Tvar si můžete určovat tím, že budete zaštipovat mladé výhonky od jara až do konce června. Dalšími prvky, které zkrášlují vaši zahradu jsou jehlice a jejich délka a barva. Barvy se pohybují na paletě od světle až tmavě zelené, stříbřité, modravé po žlutou až žluto zelenou. Intenzita vybarvení jehlic s v průběhu roku nemění, maximálně jehličnany vysazené na slunečném místě budou intenzivněji vybarveny.
Výhody jehličnanů vás přesvědčili, ale nevíte, jak je na zahradě využít? Jejich uplatnění může být různé. Můžete s nimi vymezit nebo uzavřít určitý prostor, nebo navázat na okolní přírodu či s nimi zakrýt nevzhledná místa. K tomu jsou vhodně cypřiše a túje, které můžete využít jako živý plot, plazivým jalovcem pokryjete půdu na místech, kde se nedaří trávníku. Je možné je vysazovat do skupin s dalšími jehličnany. Například můžete kombinovat druhy s různými tvary a barvami. Ve skupině by však měl převažovat jeden druh, který bude jen doplněn dalšími druhy, aby kompozice byla kompletní. Zakrslé druhy jehličnanů můžete využít ve skalkách a vřesovištích nebo u vodních ploch. Pokud vysadíte jehličnan samostatně, je dobré zvolit nenáročný, rychle rostoucí a tvarem zajímavý druh. Umístit ho můžete uprostřed trávníku.
Jehličnany pěstujte v neutrálních, či mírně kyselých půdách, kterou budete udržovat mírně vlhkou, zase ne přemokřenou. Některé druhy ocení, když před výsadbou upravíte půdu, tím že přidáte rašelinu nebo kůru. Důležitý je dostatek světla, které vám zajistí rovnoměrný růst a rovnoměrnou siluetu. Pro výsadbu jsou vhodné jarní měsíce březen nebo duben, případně období podzimu od září do října. Stromy sázejte vždy s kořenovým balem, ale předejděte tomu, že je vysadíte do zmrzlé půdy, protože je zde velmi nízká šance na uchycení. Jáma by měla být dvakrát větší než kořenový bal, a do zbytku místa nasypte speciálně upravený substrát. Po výsadbě stromy vydatně zalijte a v jejich okolí položte mulčovací kůru. Stromy zalévejte, alespoň první rok a v obdobích sucha. Pro mladé jehličnany je nebezpečné zimní slunce, proto je dobré je před ním chránit. Starší stromy je možné přesadit, je ale potřeba myslet na zachování stejného směřování k světovým stranám a zabezpečit pravidelný přísun vody.
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook