Víte, že špatnou péčí můžete topinkovač nebo toustovač poškodit nebo mu výrazně zkrátit životnost? Hned na začátku můžeme říct, že péče o tyto domácí spotřebiče má být jemná a pravidelná. A vlastně ani není časově náročná, stejný čas, který toustovač nebo topinkovač věnuje vám při přípravě dobrého jídla, věnujete na oplátku i vy jemu. Pár minut? Skutečně.
Ano!
Pravidelný úklid nemusí být dlouhý
Zkuste na topinkovač i toustovač myslet skutečně po každém použití. Drobky napadané v topinkovači nebo opečené kousky čehosi na toustovači to sice pro jednou přežijí, ale při dalším použití si snižujete kvalitu jídla a všechno staré a minule neuklizené se bude napalovat. Bude to tak později mnohem hůře odstranitelné.
Takže vysypat drobečky!
A papírovým ubrouskem jemně otřít všechno, co přišlo do styku s (tukem potřeným) pečivem nebo hotovým jídlem.
Papírové ubrousky jsou skvělým pomocníkem
K papírovým ubrouskům to svádí, protože toustovače mají často teflonový povrch, který musíte čistit jemně. Na prvotní očištění jsou naprosto dostačující a pokud opravdu nezapékáte něco, co vytéká, tak toto otření mnohdy i stačí.
Není příliš dobré pravidelně pláty mýt v odmašťovači nebo myčce nádobí, protože díky nepřilnavému povrchu se snadno čistí. Jiné to je s kovovými topinkovači, kde se pečlivé umytí doporučuje právě kvůli napáleným zbytkům a drobkům.
Pokud již teflonové povrchy myjete, dejte si pozor, abyste je nepoškrábali houbou, nebo jiným nádobím. A po oschnutí je vhodné je lehoučce přetřít tenkou vrstvou oleje (opravdu jen minimální množství), aby se zachovala nepřilnavost.
Zahřívejte jen na nezbytně nutnou dobu
Tyto spotřebiče se velmi rychle zahřívají. Nejsou koncipovány na obrovské objemy jídla a pokud budou pracovat půl hodiny v kuse každý den, počítejte s kratší životností. Nenechávejte je zbytečně hřát naprázdno nebo příliš dlouho. Trpí tím elektrická instalace uvnitř, ale třeba i již ten zmiňovaný teflonový povrch - častěji potom popraská, případně se stává méně přilnavým poté, co ho odmastíte.
Ve zkratce:
- vysypávejte pravidelně drobky
- otírejte co nejpečlivěji teflonové povrchy měkkým papírem nebo hadříkem
Foto: Pixabay
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.