Po zimě, kdy se zahradní jezírko nachází v období vegetačního klidu, je potřeba ho znovu oživit pro nadcházející sezónu, aby vám mohlo dělat radost. Ať už máte jezírko okrasné nebo ke koupání a je velké nebo malé, musíte se postarat o jeho čistotu.
Při znečištění jezírka hraje roli několik faktorů. Mezi základní patří velikost jezírka, druhy vodních rostlin, vzdálenost od opadavých stromů a jehličnanů a také to, jestli jezírkem protéká voda nebo je zde jenom voda stojatá. Dalšími faktory jsou lidé, ryby žijící v jezírku a ostatní zvířata a ptactvo. Některé faktory jsou nápomocné, některé zase na opak. Platí tu ale, že je lepší odstraňovat příčiny než řešit následky.
Pro údržbu zahradního jezírka platí, že čím větší je vodní plocha, tím méně práce pro vás. Aby se o sebe dokázalo postarat samo a mělo tak samočistící funkci, musí mít rozlohu alespoň 50 m2. Ideální hloubka jezírka je 170 až 200 cm. S čištěním vody vám mohou pomoct vodní rostliny, které vytvoří čistící zónu. Ta by měla zabírat alespoň polovinu vodní plochy. Pro největší účinnost je dobré nakombinovat více rostlinných druhů.
Pokud je ve vašem jezírku jenom stojatá voda, tak je zde jen omezená možnost čištění. To vede k větší tendenci se kazit z důvodu rozkladu napadaných nečistot. Protékající voda s sebou odnese různé nečistoty a jezírko zásobuje čerstvou vodou. Díky tomu mají rostliny a vodní živočichové přísun kyslíku.
Stromy v okolí jezírka představují pro jezírko určitou ochranu, ale zároveň sebou přináší zvýšené nároky na čištění. Během podzimu je možné využít na ochranu speciální sít, a to především u menších jezírek, kde nasazení sítě není tak náročné.
Pokud si jezírko nepomůže s čištěním samo, je potřeba mu pomoci. Nejdříve je potřeba odstranit napadané větve a rostliny, které už odumřeli. Jestli že se vám v jezírku nějaké rostliny přemnožili, je potřeba jejich počet zredukovat, aby jezírko nehyzdili. Dále musíte opravit zborcené břehy, aby do jezírka nepadali zbytečné nečistoty. Následně zprovozněte čerpadlo, filtrační zařízení a zkontrolujte kvalitu vody, kterou případně upravte pomocí ekologických přípravků.
Pro filtraci vody můžete využít filtrační sety. Ty se skládají z čerpadla, biologického filtru a UV sterilizéru. Filtrace zajistí zachycení hrubých nečistot a zbaví vodu choroboplodných zárodků, řas a kalu. Zároveň biologické filtry nenarušují biologickou rovnováhu, protože odstraňují jenom nechtěné nájemníky. Filtraci se určitě vyplatí použít u menších jezírek.
Pro čištění vody v jezírku nepoužívejte chemické prostředky, které se používají pro čištění vody v bazénu. Znamenalo by to konec pro všechno živé, co ve vodě je. Zvolte tedy prostředky z rašeliny nebo ječné slámy. Při chovu rybiček je potřeba do vody přidávat minerály a vitamíny, pro jejich zdravý růst.
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook