Třepotající se motýlci jsou pohromou domácnosti. Většinou vás naučí skromnosti, minimalismu, stihomamu v domácnosti i v obchodech s moukou a luštěninami a notně prověří pevnost vašich nervů. Zbavit se potravinových molů není úplně jednoduché a řekněme, že v panelácích a domech se společnými větracími šachtami, je to někdy zhola nemožné.
Samozřejmě nejúčinnější je zásah speciální firmy, která by ale musela dokonale ošetřit všechny byty v patrech i pod sebou, kde jsou společné větrací prostory. Většinou ale k likvidaci molů přistupujeme lokálně, což je dočasným řešením, protože:
Skrytá místa: Často se nepodaří najít všechna místa, na kterých mají moli možnost se množit.
LIKVIDACE NAPADENÝCH POTRAVIN je samozřejmostí, ale podívat se musíme i do skrytých míst, jako jsou rohy za chlebníkem, za kuchyňskou linkou, za sporákem. Často se pár generací molů může vylíhnout i v granulích pro zvířata, v zapadlém kousku rohlíku za gaučem, v kousku chleba, který zapadl za linku, v zakopnuté granuli, která odpadla kočce od pusy pod ledničku. Chcete-li u generálního úklidu vyklidit skutečně všechno, nestačí jen spíž a povrchní úklid – úklid se potom podobá tomu, co provádíte při výmalbě místností. Všechno pryč a všechno vyčistit.
POZOR: Prohledejte i lékárničku. Moli umí rozkousat i tabletky aspirinu.
Mol od sousedů nebo zvenčí: Tahle to totiž často začíná
Pravda, často si přineseme moli z obchodu v luštěninách nebo mouce. Pozor i v prodejnách zdravé výživy, kde třeba dražší zboží leží delší dobu v regálu, rizikové jsou jak speciální, málo prodávané mouky, tak i mouky klasické, kde je zase napadení celé várky masivnější. Nejčastěji k nám ale mol číslo jedna zavítá stoupačkou nebo z okna od souseda. Najde si svůj první pytlík mouky nebo suchý chleba a….
Takže nezbývá, než bojovat i s počty molů.
Lepící pásky: Ty jsou úplně nejlepší. Po velkém úklidu se na ně nalepí zbytek přeživších molů přilákán voňavými feromony. Hodí se i pro prevenci, nevítaný návštěvník tak má šanci se dříve nalepit tam, než napadnout potraviny.
Potraviny do dóz: Nenechávejte nic v pytlících. Všechno přesypávejte do šroubovacích dóz. Sklo, plast, ale vždy alespoň na šroub. Do zacvakávacích dóziček se moli dostanou.
Pravidelný úklid: Pravidelný úklid minimalizuje výskyt i uchycení nových molů.
Malé zásoby: Staňte se minimalisty a nedělejte zásoby. Alespoň do té doby, než bude doma bezpečno. Ostatně toto při pohledu na pytle zničených zásob, čajů, muk, pytlíků a všeho – bude to první, co v zájmu své peněženky uděláte.
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.