Příprava zahrady na jaro v 5 krocích

práce na zahradě

Jaro se kvapem blíží, takže je nejlepší čas přemýšlet, jak připravit zahradu. Aby zahrada byla i další sezónu v dobré kondici, je potřeba upravit trávník, stromky, pohnojit záhony a připravit nářadí, které bude v sezoně potřeba.

1.    Kontrola zahradního náčiní a nábytku

Jak už jsme psali, po sezóně je dobré zahradní nábytek správně uložit případně ošetřit po náročném období. Pokud jste však v zimním shonu tuto činnost odložili napotom, teď je ten pravý čas kdy se k tomu vrátit. Případně pokud jste nábytek nechali někde venku, je dobré ho zkontrolovat a napravit případné škody. Zahradní nářadí očistěte od zbytků zeminy. Rýče a motyky nabruste a zrezivělé části oškrábejte. Dobré je využít drátěný kartáč. Proti vlhkosti ošetřete kovové a dřevěné části olejem.

2.    Pozor na sníh a mráz

Zima ještě úplně neskončila a jak víme z minulosti, tak občas nás dokáže pořádně překvapit opožděným sněžením. Pokud se něco takového přihodí, raději sníh ze stromů setřeste. Následně ho můžete použít jako ochranu před silnými mrazy a závlahu pro stromy, tím že ho přidáte ke kořenům. Pokud je váš trávník promrzlý raději po něm nechoďte, protože by se mohl poškodit. Pokud přijde obleva, dejte pozor na skalku, suchomilné rostliny by mohla poškodit voda z tajícího sněhu.

3.    Péče o trávník

Trávník v tomto období vyžaduje hnojení kompostem a čištění od napadaných listů a mechu. Pokud se rozhodnete založit nový trávník, je potřeba si to připravit, a to hned jakmile rozmrzne půda. Vyšlapaná a holá místa můžete nově osít koncem března. Mechu se zbavíte pečlivým rozrušením a prohrabáním ostrými hráběmi. Případně můžete využít dolomitický vápenec nebo speciální přípravky na to určené.

4.    Hnojení a plán výsevu

Před začátkem jara je dobré záhony pohnojit. Využijte, že je půda ještě vlhká a začněte s přípravnými pracemi, ušetří vám to námahu s pozdějším zaléváním a plením. Připravte si k tomu kompost nebo některou z organických směsí.

V tomto období, je také dobré si promyslet, co budete na vaší zahrádku vysévat. Jestliže se rozhodnete pro letničky nebo ranou zeleninu, myslete na to, že je potřeba aby se půda stihla prohřát. Tomu můžete pomoci fóliovými nebo skleněnými kryty.

5.    Proklestění korun stromů a následná péče

Ze stromů je potřeba odstranit plané výhonky a proklestit je. Ideální je začít s drobnými ovocnými stromy následně pokračovat přestárlými a přehuštěnými jádrovinami. Peckoviny však neproklešťujte. Připravte si řezy kvalitních a zdravých roubů peckovin a jádrovin.  Také můžete připravit řízky drobného ovoce pro zakořenění na jaře. Na vzniklé rány řezem nebo mrazem použijte stromový balzám, štěpařský vosk nebo latex. Dřeviny zásadně neřezejte za silných mrazů, protože byste mohli napáchat nenapravitelnou škodu. V únoru nebo březnu postříkejte ovocné stromy proti chorobám a škůdcům.

Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Kristýna Vám poradí.608 873 565