První polovina roku 2016 byla podle dat České národní banky velice úspěšná pro finanční instituce. Společnosti poskytující úvěry rozdělily mezi lid částku kolem 42 miliard korun, což je asi o třetinu víc než za stejné období v roce 2015. Češi si půjčují stále častěji, a protože se dá v současnosti získat úrok pod 10 procent, můžeme předpokládat, že banky budou půjčovat stále častěji a také stále častěji budou refinancovat staré a nevýhodné úvěry. Pojďme si tedy představit několik obecných rad, jak ušetřit na „koupi“ peněz nebo refinancování staré půjčky.
Úroky
Pokud během hledání společnosti poskytující úvěry narazíte na takovou, která vám nabízí nízký úrok. Je vždy dobré tyto podmínky porovnat na některém ze specializovaných internetových portálů. Průměrná výše spotřebitelských úvěrů se v první polovině roku 2016 pohybovala pod 11 % ročně. Refinancováním se ale můžete dostat i pod hranici 10 % a jsou známé i případy, kdy úroková sazba klesla až pod 7 %.
Výše úroku je obecně považována za jednu z nedůležitějších hodnot, ovlivňující finální částku, kterou budete platit. Díky tomu, že se výše úroků pohybují na historických minimech, předpokládají analytici opět postupný nárůst, a to ve střednědobém horizontu. Doba na získání výhodného úvěru s co nejlepším úrokem, je tak právě teď ta nevhodnější.
Pozor na poplatky
Staré úvěry jsou často předražené právě díky poplatkům, které se k vedení úvěru vážou. Může se jednat za poplatky zasílání výpisů, za zřízení půjčky nebo poplatky za pojištění půjčky. Do výše finální částky úvěru mohou také přispívat služby jako změna data měsíční splátky, či doby splatnosti půjčky. O finance za poplatky můžete přijít i jinými absurdnějšími případy, například poplatkem za vedení účtu zemřelého klienta po dobu dědického řízení.
Některým poplatků je těžké se vyhnout, ale pokud se porozhlédnete po trhu, můžete nalézt i takové společnosti, které vám za vedení účtu nic neúčtují.
Víte co je RPSN?
RPSN je zkratka „roční procentuální sazba nákladů“ a patří mezi nejdůležitější ukazatele. Podle této hodnoty totiž dokážete určit, zda je pro vás úrok výhodný nebo naopak. Tento údaj by vás měl zajímat například mnohem víc, než samotná výše úroku. RPSN totiž v sobě zahrnuje mimo výše úrokové sazby také veškeré poplatky, které jsou spojené s vedením účtu, o kterých jsme si již říkali.
Doba splácení je důležitá
S rostoucím množstvím splátek samozřejmě roste částka, kterou za úvěr zaplatíte. Mnohé společnosti nabízejí dobu splácení fixní a z pravidla co nejdelší. Pokud jste takovou smlouvu uzavřeli, neváhejte využít možnosti refinancování. Jednoduše „přenesete“ svůj úvěr za výhodnějšími podmínkami do jiné banky.
Autor: Nejlevnější Zboží.cz
Nechcete přijít o další z dílů tohoto seriálu? Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook