Svět pod mikroskopem naláká každého. Co všechno můžeme pod mikroskopem zkoumat a stačí nám ten dětský? Dneska se tomu všemu podíváme pořádně na zoubek a možná to je i tip na praktický dárek, který nezůstane časem ležet zaprášený v koutě.
Tak a máme mikroskop.
Často ho bez zájmu odložíme proto, že pár věcí prozkoumáme a pak už tak nějak nevíme, co s ním. Křídlem mouchy a buňkou cibule to ale nekončí.
My vám poradíme, jak mít mikroskop pořád v akci a neustále se těšit na něco nového.
Detaily všeho druhu
Nebojte se prozkoumat úplně všechno. Mrtvého pavouka v koutě, buňky na pomerančové kůře, kolečko salámu nebo části plastové hračky. Listy, květy, vzorky hlíny, ve kterých možná objevíte i miniaturní život. Bublinky pěny nebo pudr, oční stíny, krystalky soli…
TIP: Udělejte si v prvotním nadšení seznam. A můžete do něj nahlédnout, dojde-li vám fantazie. Nebo si postupně odškrtávat.
Vzorky z vlastní laboratoře
Některé mikroskopy nabízí i jakousi „pokusnou zónu“, ve které si vyrobíte své vlastní vzorky. V tomto případě to jsou třeba kvasnice nebo líheň pro žábronožky, takže můžete pozorovat proces života v přímém přenosu. Stačí jen podle návodu založit kulturu kvasnic nebo žábronožek.
A z toho snadno vyvodíme další dobré tipy:
- Voda z rybníku nebo řeky obsahuje spoustu drobných mikroorganismů
- Pozorovat kynuté těsto je také dobrým zážitkem
- Kukly, housenky, prázdné schránky, mrtvý hmyz nebo houby, šípky, lesní plody
- Doma si vystačíte se vzorky uvařeného jídla, můžete porovnat třeba buňky syrového a vařeného masa, syrových a vařených brambor
- Jak se mění ovoce v době zrání, například banán, který je den ode dne zralejší
- Je rozdíl mezi rybím masem z konzervy a zmrazeným filé?
- Jak vypadá detail cukrové vaty nebo sezamové chalvy
Nápadů je dost! Nezapomínejte ale ještě na péči.
Péče o mikroskop
Zanedbávat nesmíme ani péči o mikroskop. Optiku je třeba pravidelně čistit, protože ulpělý prach nebo mastnota zhoršuje kvalitu obrazu. K tomu používejte speciální štětečky, roztoky a utěrky a nezapomínejte ani na mechanickou část mikroskopu, která musí mít plynulý pohyb. Je-li třeba něco opravit, seřídit, vyčistit nebo promazat, neváhejte – zanedbávané resty se mohou stát zdrojem pozdějšího trvalého poškození.
VŽDY: Mikroskopu najděte jeho vlastní místo v bezprašném a suchém prostředí.
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.