Chcete prodloužit co nejvíce intervaly nakupování a přitom mít doma zásobu čerstvého ovoce a zeleniny a vitamínů? Máme pro vás pár tipů, jak to udělat. Promyšlený nákup je jen kostrou, návodem, jak nad takovým nákupem efektivně přemýšlet a v jakém pořadí spotřebovávat jednotlivé kusy ovoce a zeleniny. Jak to bude vyhovovat vám, ukáže až praxe a osobní preference.
Ostatně, mrkev je sice někde na chvostu, ale takovou tu čerstvou, křupavou, s natí - tu si klidně dejte hned.
KROK 1.:Co vlastně rádi jíte?
Prvním krokem by měla být analýza osobních preferencí a toho, co rádi jíte. Nebo co potřebujete jíst? Na složení takového seznamu si nechte klidně více dní, často nás napadne něco až ve chvíli, kdy danou věc potřebujeme nebo na ni máme chuť.
KROK 2.: Nákupní seznam a jídelníček pomůže
Pak je čas naplánovat si jídelníček, ale pokud patříte k těm, kteří vaří impulsivně a radost jim dělá maximálně plánování vaření svátečního a něčím výjimečného, mám pro vás dobrou zprávu.
Stačí zhruba. Velmi zhruba. Nebo si vypozorovat, co nejvíce spotřebováváte, na co máte chuť výhledově - a podle toho ovoce a zeleninu na nákupní lístek sepsat.
Možná se vám ale hodí pár tipů:
Rychlá spotřeba (spotřebováváme první dny po nákupu)
Rychlému zrání a zkáze podléhají banány, zralé kiwi, avokádo, zralá měkká rajčata, tenskostěnné papriky, minirajčata, čerstvé bylinky, saláty (rukola apod.)
Zde nemá smysl kupovat nadměrné množství, pokud neplánujete jídla vyloženě z těchto surovin.
Střední spotřeba (spotřebujete do 10 dnů od nákupu)
Sem můžeme zařadit tvrdší druhy rajčat (ale ne vždy, někdy změknou bez dozrání), pevné papriky s pevnou slupkou, pevné saláty (čekanky), petržel, pórek, cukety, ledový salát, ale i melouny vcelku
Pozdní spotřeba (vydrží i dva týdny)
A jsme u toho nejdůležitějšího...
Stálicí, kterou je dobré mít stále doma jsou veškeré druhy zeleniny vhodné k delšímu uložení jako jsou celery (vydrží více než petržel), mrkev praná, batáty, dýně, bílá ředkev dlouhá (ideálně ji obalit papírovým ubrouskem a uložit do chladničky), červená řepa, pastiňák, černý kořen, křen, zelí, granátové jablko, jablka, citrusové plody, hrušky a v létě dobré melouny kupované vcelku.
TIP: Mražená zelenina a ovoce se často přehlíží, ale mít doma zásobu hrášku, kukuřice, mrkve nebo různých zeleninových směsí připravených k přidání pod maso, k těstovinám nebo jen tak, určitě neuškodí.
A nepřehlížíte ovoce? Často jsou mražené borůvky, jahody nebo maliny levnější než čerstvé, mají v mraženém stavu více vitamínů (jsou sbírány v sezóně) a máte je v prvotřídní kvalitě na dlouhou dobu.
Někdy můžete sehnat i různé směsi naporcované a namíchané na přípravu smoothie nebo domácích zmrzlin a koktejlů.
V létě a dobách nadúrody se vám určitě vyplatí úrodu zpracovat, třeba sušením. U nás najdete nejlevnější sušičky ovoce a potravin.
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.