Začnu běhat, ať zhubnu - nebo se dostanu do kondičky. Ať už máte za sebou jakoukoliv běžeckou minulost, stojíte (znovu) na začátku. Jakým chybám se vyhnout a jak ke svému tělu přistoupit tak, aby celá takto akce bavila vaši duši i vás samotné? Máme pro vás pár tipů. Ten první, který ční nad všechny ostatní zní - zapomeňte na vydřené výkony a na porovnávání se s ostatními.
Alespoň ze začátku.
Pořádek v hlavě, co mi má běhání přinést?
Udělejme si nejprve pořádek v hlavě: běhám, protože chci zpátky do kondičky, protože chci něco zhubnout, zlepšit tělesné tvary, spálit kalorie, přivodit si dobrou náladu, vypadnout na chvíli z domu, pro své stále se zlepšující výkony (pak zapomeňte na první poučku, jste typ, který bude běhat za výkony a pak se tedy naplno vrhněte do různých analýz, běžeckých aplikací a porovnání se s druhými).
Ale pokud jsou vaše důvody spíše zdravotní a to jak pro zlepšení fyzického těla, tak i duševního, pamatujte na to, že vždy vám to má přinášet radost, ač sem tam se bez zatnutí zubů, potu a krve neobejdete, ale ve většině případů (po prvním týdnu až dvou) už do těchto pocitů a stavů půjdete dobrovolně, protože vám i to překonávání sebe samých bude přinášet radost.
- upravte si jídelníček, ať neběháte přeplněni nebo hladoví (i když někdo zase rád běhá nalačno a nejlépe se tak spalují tuky)
- vnímejte svoje chutě, při více zdravého pohybu se chutě začínají měnit směrem k vhodnějším a zdravějším potravinám, využijte toho a pozorujte i své (zlo)zvyky ohledně jídla
- kvalitní boty, do těch se vyplatí investovat, po prvotních problémech s rozhýbáním zatuhlých kloubů vám takové boty přinesou pohodlí a nulové bolesti nohou, kolem a kotníků.
- máte-li problém s motivací, pusťte si do uší (na bezpečném místě) rytmickou hudbu - skvěle to motivuje při nudném cvičení a posilování.
Chůze a běh
začínáte-li od píky, začněte chůzí. Týden dva svižné chůze po trasách, které chcete později běhat. Chcete-li, zařaďte i posilovací cvičení doma, vše zpevní svaly, které nebudou při běhu protestovat. Pak přidávejte krátké úseky běhu, tzv. "indiánský běh". Vždy do pocitu, že už nemůžete, pak zase zvolněte do chůze. Za týden už zvládnete těchto úseků více. Za tři týdny už pak budou tyto uběhnuté úseky znatelně delší.
Jak dýchat?
Dva až tři kroky nádech, dva až tři kroky výdech. Rytmus si zvolte podle svého tempa. Kratší klus uživí více kroků na jeden nádech, svižný běh bude mít zkrácený interval.
Zrychlování a zpomalování
Když už uběhnete dost a cítíte se psychicky mnohem lépe (je úžasné, jak běhání či rychlá chůze zlepšuje náladu a mění myšlení), můžete zkusit občasné zrychlování do finiše. Pak zpomalení do běhu nebo chůze. A opět jen do pocitu, který je příjemný, nebo který chcete v potu a krvi překonat. Jemně, lehce... tak, abyste se domů vraceli unaveni, ale příjemně.
Ideální intervaly běhu, aby se kondička udržela?
- 3 x týdně je minimum
A co je dobré ještě vědět?
- proti píchání v boku (píchání v oblasti bránice) pomáhá protáhnutí trupu a doporučení nechodit běhat po jídle nebo větším pití.
- najděte si svůj čas, někdo rád běhá ráno, někdo zase večer (a ženy zase musí respektovat úbytek energie vzhledem ke svému cyklu)
- další jídlo po běhání by mělo obsahovat dostatek bílkovin, protože vás lépe zasytí (při více pohybu máte pak i více hlad, jezte výživné, nikoliv kalorické jídlo)
TIP: A i běháním se hubne, tak si to vyzkoušejte a mrkněte na naši nabídku osobních vah.
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.