Záplavy účtenek! Jak třídit doklady v domácnosti?

Zkuste si je chvíli dávat stranou - rostou geometrickou řadou. Jak na ně? Prozradíme vám to hned na začátek. Desky, destičky, fólie – rozdělovat je podle měsíců, měsíce skládat do let. A hotovo! Možná to znáte, množství účtenek, faktur, účtů, vyúčtování, zaplacených složenek –  které nikdy nepotřebujete. A když zrovna nějakou potřebujete, tak přesně ta se vám ve změti hrůz ztratila.

storage-1209059_640

Máme pro vás pár tipů, jak veškeré písemnosti, a především pak účtenky a úřední drobotinu třídit a ukládat jednoduše a přehledně.

PODLE TÉMATU: Velké věci potřebují svoje desky

Sem řadíme různá spoření, pojištění, platby komunálního odpadu, vyúčtování energií, jednání s úřady, daňové a finanční záležitosti, věci týkající se vzdělávání, narození dětí apod.  Papíry od rekonstrukcí, nákladnějších delších záležitostí. Někdo si zvlášť dává i dokumenty od auta, oprav, certifikáty. Tyhle všechny třídíme PODLE TÉMATU a je pro ně ideální mít samostatné desky, dokumenty do nich přibývají jen párkrát za rok, častokrát i jen jedenkrát ročně, takže není důvod je poté pracně hledat ve složkách časových.

PODLE ČASU: Drobné dokumenty, účtenky

Leden, únor, březen, duben, a tak dále – to budou nadpisy na složkách, které oceníte ve chvíli, kdy budete chtít reklamovat rychlovarnou konvici, po roce a půl prasklou žárovku nebo dětské boty ke konci sezóny. Bude tu všechno to, co se někdy rozbije a my nad tím mávneme rukou, že stejně doklad už nemáme (no, a na to častokrát výrobci hřeší).

Do těchto složek kromě účtenek můžete dávat i faktury za online objednané zboží, případně si do složky vložte papírek s upozorněním, že některou fakturu máte pouze v online formě. Nebo že fakturu má někdo jiný (třeba v případě, že věc byla darovaná). Velmi často si pamatujeme minimálně podle ročního období, kdy zhruba jsme něco pořizovali a pak stačí prohledat dvě tři plastové obálky nebo fólie k patřičným měsícům a máme bingo!

A v prosinci vezmete poslední obálku s účtenkami a založíte do jedné velké roční složky, desek, krabičky nebo šanonu.

A na závěr si zopakujeme, jak to je se zárukami:

JAK DLOUHO JSOU ZÁRUKY?

Klasická záruční lhůta je 2 roky, přičemž neplatí na věci, potraviny nebo zboží s pevně danou kratší dobou. U jiného zboží si naopak za příplatek (někde i zdarma) záruční dobu prodloužit. To platí i na zlevněné zboží (přičemž záruka se vztahuje na jiné vady než ty, pro které je věc zlevněna).

Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

Máte otázku? Kristýna Vám poradí.608 873 565