Zimní péče o pokojové rostliny

Podzim a zima nedělá dobře kondici vašich pokojových rostlin? Podíváme se na nejčastější hříchy, které lze ještě rychle napravit. Většinou až v čase adventu si všimnu, že některé pokojové rostliny začínají skomírat. Příčin může být několik, my se podíváme na ty nejčastější.

Zimování pokojových rostlin je obecně dáno nižším počtem hodin s denním světlem. I kdybychom rostlinkám svítili celý den, neošálíme je. Chtě nechtě, i ty, které jsou na frekventovaných místech, na nichž se třeba nám lidem vůbec nezdá, že by bylo světla méně, cítí zimu a zazimovávají.

plants-3384951_640

Zimní režim se u pokojových rostlin nese hlavně ve dvou rovinách: pomalejší či zastavený růst - a s tím spojená nižší spotřeba zálivkové vody a nulové hnojení, prosím!

I když jsou takové, které občasné pohnojení snesou, ale to už se dočtete ve speciálních článcích o svých rostlinách. Většinou zimující květiny nejsou schopné živiny pojmout.

Nejčastější chyby při přezimování:

Příliš mnoho zálivky

Rostliny by nikdy neměly být přelité, přebytečnou vodu z misek po půlhodině vylévejte. Frekvenci zálivky odhadnete tak, že vyčkáte, kdy zalitá rostlina plně vyschne (většinou je to tak, že zimní zálivka má poloviční frekvenci než za doby vegetace v pokojové teplotě) Sukulenty a kaktusy (tlustice, aloe, sokolí péro...) vyžadují zálivku opravdu minimální, jednou za dva týdny až jednou za měsíc, záleží na tom, při jaké teplotě a vlhkosti vzduchu přezimují. Takto nízká frekvence zalévání se týká také rostlin zimovaných na chladných chodbách, verandách nebo zimních zahradách. V chladné přemokřené půdě snadno kořeny zahnívají.

TIP: Označte si v kalendáři den, kdy máte prohlédnout rostliny a zalévat. Třeba každou neděli! To je ideální frekvence.

Průvan

Nezdá se to, ale průvan ze studené chodby (riziková místa jsou u dveří nebo u země), nebo z větrání déle otevřenými okny, může způsobit, že rostliny chřadnou i na místech, na kterých v létě prospívaly. 

Vyplatí se některé rostliny v zimě přesunout z parapetů a průvanu  jinam.

TIP: Až bude mrazivý den, otevřete okna a vysledujte, kde nejvíce táhne. Tato místa si pamatujte a rostliny na ně nedávejte či je včas z dosahu chladného vzduchu odstraňte.

Suchý vzduch

Zasychání listů nebo napadání škůdci (hlavně pak zjara) je známkou příliš suchého vzduchu. Řešením je občasné rosení nebo položením misky s navhlčenými kamínky vedle květináčů. 

TIP: Spolu se zálivkou (například každou neděli) vezměte do ruky i rozprašovač a listy osvěžte. Lépe jednou za týden, než vůbec.

Nedostatek světla

I když rostliny přezimují, světlo potřebují. Ty umístěné v temnějších částech místností mohou trpět, ačkoliv jindy jim jejich stínomilnost dopřávala svěží vegetaci. Nyní je ale stínu i na ně moc. Přesuňte rostliny blíže k oknu. A ty vyloženě světlomilné (například africké fialky, asparágusy, fíkusy, oleandry... ) dejte blíže k oknu.

TIP: Potřeby světla mohou kolísat a těžko se odhadují. Spíše tedy pozorujte kondici jednotlivých rostlinek a pokud se vám zdá, že se příliš vytahují, žloutnou a neprospívají, změňte jejich pozici blíže ke světlu.

Ty, které kvetou...

Azalky, bramboříky, vánoční kaktusy, toulitky, mimózy, někdy i tlustice - to jsou všechno příklady pokojovek, které mají naopak v průběhu zimy napilno. Kvetou a plodí. Často tomu má předcházet kratší či delší podzimní období sucha a menší zálivky. Vánoční kaktus vám bohatě vykvete, když mu dáte od konce léta do podzimu malý suchý klid. Tyto rostliny zalévejte dle potřeby a nezapomeňte, že po odkvětu budou zase na konci zimy a zjara potřebovat chvíli odpočinku. Nebo přesazení a množení, záleží na druhu.

 

 Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.

aaa-facebook_final_pruhled

 

 

 

Máte otázku? Kristýna Vám poradí.608 873 565