Výživný materiál pro rostliny lze získat z domácího kompostovače. Víte ale, co do kompostu rozhodně nepatří? A nakolik jsou vhodné různé kompostovatelné materiály? Od ubrousků po kočkolit?
Co rozhodně do kompostu nepatří a proč?
Většinou jde o materiály, které se dobře nerozkládají, nebo u svého rozkladu spíše hnijí, vlhnou a blokují vstup kyslíku. Kompost se pak stává příliš kyselým a nevhodným pro použití.
Maso, ryby, mléčné výrobky: Možná by se i dobře rozložily, ale hrozí tu riziko kontaminace patogeny, které potom mohou ohrozit jedlou zeleninu nebo ovoce. Maso, natož mrtvá zvířata, do kompostu nepatří. Navíc při rozkladu jak mléko, tak maso, vydává nepříjemný zápach, který láká hmyz.
Oleje a tuky: Blokují přístup kyslíku do kompostu a zatěžují ho, mastné součásti tedy do kompostu nepatří.
Nehty, rohy, srst, kůže: organické zbytky se zdají do kompostu ideální, ale vzhledem k době jejich rozpadu také nejsou vhodné. Rozkládají se příliš dlouho.
Chemicky ošetřené cokoliv: Od dřeva po potraviny. Cokoliv, co je chemicky ošetřené, impregnované nebo nabarvené, do kompostu nedávejte. Kompost by se kontaminoval jedovatými látkami.
Plevele a škůdcem napadené rostliny: Co nechceme, nemnožíme. Plísně, bakteriální nemoci nebo plevelná semena do kompostu nepatří. Biologický materiál musí být zdravý.
Exkrementy masožravých zvířat: Byť je mnoho kočkolitů rozložitelných, kvůli moči a exkrementům koček do kompostu nepatří. Mohou obsahovat parazity, ale také kompost velmi zakyselují, což by negativně ovlivnilo růst rostlin pohnojených tímto kompostem.
Kompostovatelné materiály do kompostu dávat můžete, ale v přiměřené míře, tedy jen občasně. Rozhodně nejsou vhodnou součástí většího podílu kompostu.
TIP: Máme pro vás elegantní kompostér, který se vejde na každou zahradu. Chrání kompost i před povětrnostními vlivy.
Zajímají Vás informace ze zákulisí našeho obchodu, tipy jak ušetřit na běžných výdajích a být tak bohatší, nebo jen rádi soutěžíte? Sledujte náš Facebook.